Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 8-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )

Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 8-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )

Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Қиял мен шындық
Сабақтың тақырыбы: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 8-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме) Б/С2.Заманауилығы мен жаңашылдығы
Сабақ мақсаты: Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
« Оқу атысы» жаттығуы
 Бірінші ғаламшарға сабақтың тақырыбы жазылады.
 Екінші ғаламшарға оқушылар «миға шабуыл» өткізу арқылы қандай оқу мақсатымен жұмыс жүргізілетіні туралы жазады;
 Үшінші ғаламшарға мақсатқа қандай тапсырмалар орындау мүмкіндігі болатынын болжап жазады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.
1-тапсырма. «Ойлаудың алды қалпағы» әдісі
Оқушылар топта қалпақтар бойынша талдауға қатысатын тапсырмаларды алады.
Ақ қалпақ -Тақырып туралы түсінік беру.
Сары қалпақ - Мерген мен Сартайдың іс-әрекеттерін қолдау.
Қызыл қалпақ - Балалардың іс- әрекетіне өз эмоциясын жеткізу.
Қара қалпақ - Балалардың іс-әрекетінің жағымсыз жақтарын айту.
Жасыл қалпақ - Сартайды қорқытпаудың қандай жолдары бар еді?
Көк қалпақ - шолу. Шығарманы өмірмен байланыстырып қорытынды жасау.
2-тапсырма. «Мәтіндік зерттеу» әдісі
Оқушыларға Қорқыт Ата атындағы Қызылорда мемлекеттік унверситетінің PhD докторы Қ.Қ.Аубкированың «Ғылыми фантастикалық шығармалардағы ортақ негізгі принцип» тақырыбындағы мақаласы таратылады.
Оқушылар жұппен «Ғылыми фантастикалық шығармалардағы ортақ негізгі принцип» тақырыбындағы мақаланы оқиды;
Оқушылар ғалымның фантастикалық шығармалар туралы пікірін өз ойларымен байланыстырып талдайды.
3-тапсырма. «ҒЗО» әдісі
Оқушылар шығарма мазмұны бойынша «Шығармада көрініс тапқан ұлттық құндылықтар» атты шағын жобалық жұмыс жазады. Жұмыстың өмірмен байланысы болуы керек. Жобада «Айға жасырынбақ» шығармасының жаңашылдығына заманауи тұрғыда баға береді.
 ҒЗО (ғылыми зерттеу орталығы) қызметкерлері (оқушылардың бір немесе бірнеше тобы) көркемдегіш құралдарды анықтайды;
 Автордың суреттеудегі қолдану ерекшелігін топтасып талдайды;
 Автор қолданысына пікірді өзара міндет бөлінісі арқылы шығармашылықпен орындайды.
 Біткен жұмысты кестеге түсіріп, қабылдау комиссиясына (2-3 үздік оқушы) жоба қорғау түрінде өткізеді.
 Комиссия қабылдамаса, жұмысты қайта толықтырады.
Өздік бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
«Айдағы жасырынбақ» әңгімесінің бүгінгі күнмен байланысын, ұлттық сипатын заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді топта «Ойлаудың алты қалпағы» әдісі бойынша талдау жүргізеді
шығарманы өмірмен байланыстырып қорытынды жасайды
фантастикалық шығармалар принципі туралы мақаланы оқиды
ғалымның пікірін өз ойымен байланыстырып талдайды
«Шығармада көрініс тапқан ұлттық құндылықтар» атты шағын жобалық жұмыс жазады.
Жұмысты өмірмен байланыстырады
«Айға жасырынбақ» әңгімесінің жаңашылдығына заманауи тұрғыда баға береді......

Доп      


Мақала ұнаса, бөлісіңіз:

Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 4-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 3-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 7-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 5-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 2-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )

Іздеп көріңіз:
сабақ жоспары Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 8-сабақ 8 сынып қазақ әдебиеті, қазақ әдебиетінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак адебиет кыска мерзимди сабак жоспары, Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 8-сабақ

Пікір жазу

  • [cmxfinput_gallery][cmxfinput_youtube]