Сабақ жоспары (ұмж): Ежелгі Қазақстанға саяхат (Қазақстан тарихы, 5 сынып, ІV тоқсан)

Сабақ жоспары (ұмж): Ежелгі Қазақстанға саяхат (Қазақстан тарихы, 5 сынып, ІV тоқсан)

Пән: Қазақстан тарихы
Ұзақ мерзімді жоспар: 5.4В Сарматтар
Сабақ тақырыбы: Ежелгі Қазақстанға саяхат
Оқу мақсаты: Ежелгі адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау;
Көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктін қалыптасуын сипаттау;
Еңбек құралдары мен қару-жарақ түрлерін сипаттау;
Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру
Сабақ мақсаты: Ежелгі адамдардын өмірін біледі;
Шаруашылық пен кәсіп түрлерінің қалыптасуын көрсете алады;
Ұйымдастыру кезеңі.
Ойын сабақ. Топтарға бөлу: егіншілер мен бақташылар. Сабақ тақырыбы мен ОМ таңыстыру.
Ойын кезеңдері:
1. «Шаруашылық» станциясы.
Топтар көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуына ықпал еткен кем дегенде 3 факторды анықтайды.
2. «Еңбек құралдары» станциясы.
Топтар еңбек құралдары мен олардың сипаттамасын сәйкестендіреді. Сұраққа жауап береді: «Қандай құралдармен ежелгі адамдар аңшылыққа, терімшілікке, балық аулауға барған?»
1 бифас А Тастан жасалған қыру-кесу құралы, орта палеолитке көп тән.
2 Гарпун В Ыдыс, дәнді қабығынан аршуға және үгуге арналған.
3 Бумеранг
С Адамның алғашқы қолданған құралдарының бірі. Жерді қопсытуға, қазуға пайдаланған.
4 Балта Д Тесік, ұя, науаша оюға арналған құрал
5 Садақ Е Жебені атуға арналған суық қару
6 Қашау С Сабы ағаштан басына тасты байлап бекітетін шабу, жару құралы
7 Қазу таяғы Ф Түрі орақ формалы лақтыру құралы, негізінен лақтырылған жеріне қайта ұшып келеді
8 Дән үккіш, түйгіш
К Су жануарларын аулау қаруы. Найзаға ұқсайды, сүңгісінде артқа қайырылған тістері болады және сабына ұзын арқан байланады.
9 Қырғыш
М Екі жағы да өткір тас пышақ
3. «Адамдардың кәсібі» станциясы
Тапсырма: суретке қарап әңгіме құрастыр.
«Бақташылар» командасына
«Егіншілер» командасына
4. «Жібек жолы» станциясы.
• Картаны сипатта, жібек жолның негізгі бағыттарын ата.
• Жібек жолының пайда болуының алғышарттарын экономикалық, саяси, әлеуметтік бағыттарға топтастыр.
5. «Соңғы» станциясы.
Мәтіннен тарихи қателіктерді тап.
1. Егін орағы кезі келді. Танапқа алғашқы егіншілер шықты. Өздерінің жалпиған мұрындары мен алға шығып тұрған күшті жақтарымен оларға маймылға ұқсайтын. Қарақұмық масақтарын мыс және темір орақтармен орып жатыр. Егістік қасындағы шарбақтағы жылқылар кісінеп жатыр. Адамдар арасында үрей тараған. Себебі ауылға мамонттар табыны жылжып келеді.
2. Африка, 2 миллион жыл бұрын. Адамдарға ұқсас маймылдардың тобыры келе жатыр. Аяқ астынан қар жауып кетті. Барлығы тоңып қалды, теріден жасалған киімнің өзі көмектесетін емес. Әйтеуір бір үңгір тауып, соған барлығы тығылды. Барлығы тамыр, жаңғақ, кепкен қара нандарын алып жей бастады.Бір мезетте барлығы қорқыныштан шошып қатып қалды, себебі үңгірге динозавр жақындап қалған болатын. Енді әрі қарай не болады?
Қорытынды шығару.
Жинаған баллдарды санау. Жеңімпазды анықтау. Бағалау......

Доп      


Мақала ұнаса, бөлісіңіз:

Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Көшпелі мал шаруашылығы неліктен негізгі шаруашылық түріне айналды? (1-сабақ) (Қазақстан тарихы, 5 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Көшпелі мал шаруашылығы неліктен негізгі шаруашылық түріне айналды? (2-сабақ) (Қазақстан тарихы, 5 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 10 сынып, І тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде (Қазақстан тарихы, 5 сынып, ІІ тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзілік шаруашылық салаларын сипаттау (8 сынып, IV тоқсан)

Іздеп көріңіз:
умж ұмж сабақ жоспары Ежелгі Қазақстанға саяхат 5 сынып тарих, қазақстан тарихынан ұмж умж ұзақ мерзімді сабақ жоспары, долгосрочный план на казахском языке, қазақстан тарихы умж ұмж узак мерзимди сабак жоспары, Ежелгі Қазақстанға саяхат

Пікір жазу

  • [cmxfinput_gallery][cmxfinput_youtube]