Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 9-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )

Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 9-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )

Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Қиял мен шындық
Сабақтың тақырыбы: Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 9-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме) А/И2. Автор бейнесі
Сабақ мақсаты: Эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
«1 минутта» әдісі
Ж. Сахиевтің «Дабыл» фантастикалық әңгімесінің мазмұны бойынша әрбір оқушы бір минут ішінде автордың ойлары мен сезімдері туралы айтады. Егер біреу күмәнданса немесе бір нәрсені қайталай берсе, жұптар ауысады.
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірге талқылап таныстырады.
1-тапсырма. «Үш түрлі күнделік» әдісі
1-қадам. «Дабыл»әңгімесін жұппен талқылайды.
2-қадам. Жеке күнделік толтырады.
Әңгімедегі ерекше әсер еткен оқиға Жеке түсінік беру: Әңгіме қандай ой туғызды? «Күнгей ғаламшарының ғарышкерлеріне хат»
(сұрақтар
2-тапсырма. «Дөңгелек үстел» әдісі
1-қадам. Кіші топтарға бөлу;
2-қадам. Шығармада автор көтерген мәселені, автор және кейіпкерлер бейнесін анықтау;
3-қадам. «Дөңгелек үстел» жұмысының ережесі бойынша:
• Әр сөйлеуші автор мен берілген кейіпкер қарым-қатынасындағы тілдік ерекшелік бойынша пікірін, ойын бір параққа жазады да, сол жағындағы қатысушыға жылжытады, келесі оқушы тағы да сол қағазға пікірін, ойын жазып, көршісіне береді.
• мүмкіндік болса, әр қатысушының ойын жазатын қаламының түсі әртүрлі болуы керек;
4-қадам. «Дөңгелек үстелдің» ережесіне сәйкес автор көтерген мәселе жайлы пікірталас;
5-қадам.Кіші топтардағы әңгіме нәтижесін түйіндеу;
6-қадам.«Дөңгелек үстел» қатысушыларының әңгімелері нәтижесінде презентация жасау.
3-тапсырма. «Төрт сөйлем» әдісі
Жүніс Сақұрпағының «Жаңбыр жауғанда» ғылыми-болашақтық романында табиғаттың, жер мен судың, ауаның жүйесін бұзып, нысапсыздық, құныққандық бәсекесіне түсушіліктің қандайлық апатқа ұшырату мүмкіндігі ескертілген...
Рахманқұл Бердібаев
Оқушылар Ж.Сахиевтің шығармасы бойынша Р.Бердібаевтың пікірін талдап, көтерілген мәселені анықтап, өзіндік көзқарасын «Төрт сөйлем» әдісі бойынша жазады.
1. Пікір. Зерттеуші пікірі бойынша өзіндік пікіріңізді бір сөйлеммен жазыңыз.
2. Дәлел. Өз пікіріңізді бір сөйлеммен дәлелдеңіз.
3. Мысал. Пікіріңізді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңіз.
4. Қорытынды. Пікір бойынша қорытынды шығарыңыз.
Өздік бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
«Дабыл» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтайды Әңгімені жұппен талқылайды
Жеке күнделік толтырады
автор көтерген мәселені анықтайды
автордың тебіреністерін табады
авторға мінездеме береді
кейіпкерлер бейнесін анықтайды
автор көтерген мәселе жайлы пікірталасқа қатысады
әңгіме нәтижесін түйіндейді
«Дөңгелек үстел» қатысушыларының әңгімелері нәтижесінде презентация жасайды
Р.Бердібаевтың пікірін талдайды
көтерілген мәселені анықтайды
өзіндік көзқарасын 4 сөйлеммен қорытындылап жазады.....

Доп      


Мақала ұнаса, бөлісіңіз:

Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 4-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 3-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 10-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 5-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 6-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )

Іздеп көріңіз:
сабақ жоспары Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 9-сабақ 8 сынып қазақ әдебиеті, қазақ әдебиетінен қмж кмж қысқа мерзімді сабақ жоспары, поурочные планы на казахском языке, казак адебиет кыска мерзимди сабак жоспары, Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 9-сабақ

Пікір жазу

  • [cmxfinput_gallery][cmxfinput_youtube]